Sıkça Sorulan Sorular

 • Mentorink Nedir?

  Mentorink, üniversite öğrencilerini ve genç profesyonelleri bir araya getirip, birlikte gelişmelerini sağlayan, kişiselleştirilmiş bir sosyal öğrenme platformudur.

 • Başka kurumlarda (Mezunlar Derneği vb.) ulaşabileceğim mentorluklardan farkı ne?

  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, nerede olursa olsun mentorluk adına harcanan her bir en ufak çabanın olağanüstü değere sahip olduğuna inanıyoruz.

  Ancak, üzülerek görüyoruz ki, pek çok kurumda yapılan mentorluk çalışmalarında,

  • talepler eski tip yazılı formlarla alınıyor, kullanıcılar heyecanlarını yitirdikten sonra ancak cevap verilebiliyor,
  • eşleşmeler yapılırken, eğitim ve meslek bilgileri haricinde, kişisel beklentiler ve karakter özellikleri göz ardı ediliyor,
  • görüşmeler sırasında, verimi arttıracak hiçbir yönlendirmeye veya ölçümleme yapılamıyor.

  Bu nedenle, çalışma için ayrılan değerli zamanlar, birbirine hitap etmeyen eşleşmelerle, başı sonu belli olmayan, tek yönlü ve verimsiz mentorluk çalışmalarıyla heba ediliyor.

  Bunların tam aksine, Mentorink, bireylerin özgün profilleri ve ihtiyaçları doğrultusunda,

  • İstediğin anda kayıt olabileceğin,
  • Sana özel eşleşme ve yönlendirme alabileceğin,
  • Mentor/Menti'nle birlikte gelişebileceğin,
  • Kişiselleştirilmiş bir Birlikte Gelişim Platformudur.

  Bir başka deyişle, Mentorink, akıllı mentorluk uygulamalarından yararlanarak her iki tarafın kişisel ve kariyer gelişimlerinin maksimize edildiği, 2’nin gücünü kullanan, yeni nesil mentorlukları mümkün hale getirir.

 • Kimler Mentor/Menti olabilir?

  Mentorink, temel olarak, Menti profili için 17-25 yaş arası üniversite öğrencilerini, Mentor profili için de 25-35 yaş arası yeni mezun / genç profesyonelleri hedef alır.

  Herhangi bir ön koşul, şart, meslek veya sektör tercihi vs gözetmez.

  Sorgulayan aklı, Söyleyecek sözü, Paylaşacak kalbi, Yorulmayan iç disiplini, Geleceği değiştirecek hayalleri olan her bireye Mentorink’in kapıları sonuna kadar açıktır.

 • Neden Mentor/Menti olmalıyım?

  Mentorink’te yapılan yeni nesil mentorluk çalışmalarının hem Mentor hem de Menti için sayısız faydaları vardır.

  Birlikte Gelişim’in esas alındığı çalışmalar sayesinde,

  Menti:

  • Kurduğu hayalleri gerçekleştirmiş insanların eşsiz deneyimleri ve öğütleri ile geleceğini tasarlar.
  • Hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacağı tecrübe ve donanımları öğrenerek kendini hayata daha iyi hazırlar.
  • Ona yol gösterecek ve heyecanını arttıracak rol modeller edinir.

  Mentor:

  • İş hayatında çok işine yarayacak, başkasına koçluk verme, dinleme, hedef belirleme ve ölçme gibi liderlik becerilerini geliştirir.
  • Başkasının hayatında fark yaratarak eşsiz bir sosyal tatmine erişir.
  • İlgilendiği alanlarda, yeni şeyler öğrenir, keşfeder.

 • Mentorluk çalışması ne gibi aktivitelerden oluşuyor?

  Başarılı bir mentorluk çalışması, Mentor ve Menti arasında içten ve yapıcı paylaşımların yapıldığı düzenli görüşmelerden oluşmaktadır. Bu görüşmeler sırasında, Mentor ve Menti hiçbir önyargıya takılmadan birbirlerini dinlerler. Kendi hayatlarında edindikleri tecrübeleri paylaşırlar ve buradan yola çıkarak, etraflarındaki fırsatları birbirlerine keşfettirirler ve karşılaştıkları zorluklara birlikte çözüm yolları üretirler. Ortak konular üzerinde birlikte kafa yorar, birlikte öğrenir, birlikte gelişirler.

  Düzenli görüşmelerin yanında, ortak ilgi alanlarına göre, çalışmanın amacına hizmet edecek şekilde, birlikte çeşitli seminerler, kurslar, etkinlikler ve toplantılara katılarak günlük hayatta daha fazla paylaşım alanı yaratmak tamamen Mentor ve Menti’nin ortak arzusuna bağlı olmakla birlikte, kuvvetle tavsiye edilmektedir.

 • Görüşmeler ne sıklıkta yapılmalı ve ne kadar sürmeli?

  Mentorluk çalışmalarının keyifli olduğu kadar iki tarafa da fayda sağlaması için, belli bir düzen içinde yürütülmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz.

  Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iyi bir etkileşim seviyesinin yakalanması için Mentor ve Menti’nin en az 15 görüşme gerçekleştirmesi ve bu görüşmeleri haftalık bir düzene oturtması gerekiyor.

  Bu nedenle, görüşmelerin sıklığının Mentor/Menti’nin kontrolünde olmasına rağmen, Mentorink 15 hafta boyunca, her hafta, en az 1 saati birbirinize ayırmanızı kuvvetle öneriyor.

  Hatta başarılı örneklerin çoğunda gözlemlendiği üzere; haftanın belli bir gün ve saatini (örn. Pazar 16.00) “Mentorink Saati” olarak kişisel ajandasına işleyen Mentor/Menti eşleri, en yüksek katılım ve verim oranına erişiyor.

 • Görüşmeler nasıl yapılmalı? Aynı şehirde bulunma zorunluluğu var mı?

  Bu görüşmelerin yapılacağı yer Mentor/Menti’nin tercihine bağlı. Günümüz şartlarında şehir farkları, zaman azlığı ve trafik koşullarını dikkate aldığımızda, görüşmelerin teknolojiden maksimum yararlanarak online araçlar üzerinden yapılmasını öneriyoruz. Bu amaçla, herhangi bir kullanıcı adı değişimine veya online olma vs. gereksinimine gerek kalmadan, doğrudan Mentorink üzerinden erişebileceğin bir “Görüntülü Görüşme" uygulamasını kullanımına sunuyoruz. “Mentorink" sayfanda, ortadaki "Görüşme Zamanı" alanının hemen altındaki kamera simgesi ile görüntülü görüşmeni anında başlatabilirsin.

  Unutma bu sadece sana özel, ve Mentor/Menti’n de tıkladığında anında görüşmeni başlatabileceksin. Eğer bu servisi destekleyen bir internet tarayıcısı (Chrome ve Opera) kullanmıyorsan, telefon, Skype veya Hangouts üzerinden de benzer görüşmeyi gerçekleştirebilirsin. Ancak, eğer mümkünse, en keyifli ve verimli yöntem elbette ki yüz yüze görüşmeler.

  Tüm bu detayları konuşmak için eşleşme gerçekleşir gerçekleşmez, Mentorink sayfandaki "Chat" penceresinden yazışmaya başlayabilirsin.

 • Mentorluk çalışması sırasında benden neler bekleniyor?

  Mentorluk çalışması sırasında Mentor ve Menti’lerden beklenen en temel şey, içten, açık, ön-yargısız ve pro-aktif bir tutum sergileyerek güvene dayalı bir paylaşım ortamı yaratmaktır.

  Bu etkileşimi yakaladıktan sonra, planlanan görüşmeleri gerçekleştirmek, görüşmelerin öncesinde, sırasında ve sonrasında zihnen orada olup birlikte gelişimi hızlandırmak aksiyonlar almak verimli bir çalışma için hem gerekli hem yeterlidir.

  Mentor ve Menti’den beklentilerin daha detaylı açıklaması ve spesifik aksiyonlar için “El Kitabı”nı gözden geçirebilirsin.

 • Kayıt ve başvuru süreci nasıl işliyor?

  Mentor veya Menti, Mentorink’e kayıt olduktan sonra, Profil Bilgileri başlığı altındaki Kişisel Bilgiler alanını doldurur. Ardından, yine aynı alandaki İlgi Alanları anketini doldurur ve Kişilik Testi’ni cevaplar. Bu sayede Mentorink, sadece sektör, meslek ve eğitim bilgileriniz değil, ilgi alanlarınız ve karakter tipiniz hakkında da bilgi sahibi olur ve beklentilerinizi en doğru şekilde tahmin eder.

  Profil Bilgilerini yeterince doldurduktan sonra, kullanıcıların kendi sayfalarına giderek, başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada “Programa Başvur” butonunu tıklayarak, Mentor veya Menti olarak başvurunu yapman, sunabileceklerin ve taleplerin hakkında daha detaylı bilgiler girmen istenecektir.

 • Bana en uygun Mentor/Menti’yi bulan akıllı eşleşme algoritması nasıl çalışıyor?

  Programa başvuru yaptıktan sonra Mentorink, akıllı eşleşme algoritmaları ile sana en uygun Mentor/Menti’yi aramaya başlar. Mentorink’i farklı kılan en önemli özelliklerinden biri, senin için en iyi eşleşmeyi ararken, sadece paylaştığın profil, eğitim ve meslek bilgilerini değil, aynı zamanda ilgi alanı ve karakter analizi gibi diğer alanlarda verdiğin tüm bilgilerden senin becerilerin ve ihtiyaçların hakkında akıllı tahminler yapıp bunları sürekli test ederek doğrulamasıdır. Bu sayede seninle sadece aynı mesleği paylaşan birini değil, seninle benzer şeylerden heyecanlanan, benzer şekilde öğrenen, benzer şekilde düşünen, yani senin için tam anlamıyla ideal olan Mentor/Menti’yi bulmayı vaat eder.

  Mentorink, akıllı eşleşme algoritması ile ideal Mentor/Menti’ni buluduğu anda sana e-posta ile bildirecektir. En uygun eşleşmeyi bulan bu süreç, arz ve talebe bağlı olarak birkaç günü veya haftayı bulabilmektedir.

 • Karşı tarafla iznim olmadan herhangi bir bilgi paylaşılacak mı?

  Hayır, senin bilgin ve onayın olmadan hiçbir kişisel bilgin, herhangi bir Mentor/Menti’yle eşleşmiş de olsan, eşleşmemiş de olsan, hiçbir şekilde başka kullanıcılarla paylaşılmayacaktır. Sadece eşleşme olurken seçim için Mentor’una veya eşleşme olduktan sonra karşındaki kişiye seni tanıması için bazı temel bilgileriniz gösterilir. Bunlar: “eğitim, iş, ilgilendiğin sektör ve meslekler, mentorluktan beklentilerin ve motivasyon yazın”dır. Hiç merak etme, karşı tarafın görebileceği bilgiler, profil bilgilerini doldururken geçtiğin adımlarda zaten özel bilgi notuyla sana gösterilmektedir.

 • Mentorink ücretli bir servis mi?

  Mentorink’e üyelik hem Mentor hem Menti için ücretsizdir. Bununla birlikte, Mentorink, birey olarak özgün yetkinlik ve ihtiyaçlarına göre gelişimini hızlandırmak amacıyla farklı servis paketleri sunmaktadır. Bu paketlerden Temel Paket, herkes için ücretsizdir. Geliştiren Paket ise, sunulan detaylı hizmet karşılığında bir ücrete tabiidir. Ancak geçici bir süre için Geliştiren Paket de tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 • Temel ve Geliştiren Paket arasında ne fark var?

  Temel Paket, mentorluk çalışmasını kendi bilgisi ve yetkinliği ile yönlendirebileceğini düşünen Mentor ve Menti’ler için tasarlanmıştır. Bu pakette, akıllı eşleşme ve ölçümleme algoritmaları ile diğer tüm süreç yönetimi araçları standart olarak sunulmaktadır. Bununla beraber, görüşmelerin verimini ve etkileşimi arttırmayı amacıyla, size özel hazırlanmış 15 haftalık konu önerileri sunulmaktadır.

  Geliştiren Paket ise, ilgilendiği ve ihtiyaç duyduğu konularda zengin içeriğe erişip, birlikte öğrenmeyi ve gelişmeyi hedefleyen Mentor ve Menti’ler için tasarlanmıştır. Bu pakette, akıllı eşleşme, akıllı ölçümleme ve diğer süreç yönetimi araçlarına ek olarak, Mentor/Menti çifti olarak size özel, ortak ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmış, alanında en öne çıkan ilhamlandırıcı video ve makale önerileri gibi kişiselleştirilmiş zengin içerik paketleri 15 hafta boyunca sunulmaktadır.

  Temel ve Geliştiren Paketler’de sunulan servisleri “Servis Paketleri” sayfasında detaylı olarak inceleyebilirsin:

 • Haftalık konu başlıkları nasıl belirleniyor ve ne işe yarıyor?

  Akıllı eşleşme algoritmasında olduğu gibi, Mentorink profilin, becerilerin ve ihtiyaçların hakkında sahip olduğu bilgileri, Mentor veya Menti’nin benzer bilgileri ile birleştirerek, eşleşmeye özel bir profil oluşturur. Bu özgün eşleşmenin ortak ilgi alanları ve gelişim ihtiyaçları hakkında analizler yapar ve akıllı tahminler oluşturur.

  Daha sonra kendi veritabanından bu beklentilere uygun içerik paketlerini seçerek, Mentor/Menti’ye özel bir müfredat oluşturur. Bu doğrultuda her hafta, o haftanın konusuna yönelik içerik paketlerini Mentor/Menti’ye iletir.

  Bu sayede Mentor ve Menti, her hafta yaptıkları görüşmelerde ortak ilgi alanlarıyla doğrudan örtüşen, becerilerini en iyi kullanabilecekleri ve beklentilerine en çok hitap edecek konularda ortak çalışma şansına kavuşurlar. Böylelikle tam olarak ihtiyaçları üzerinde çalışarak faydayı maksimize ederler.

 • Verimli bir süreç geçirdiğimizden ve gelişimimden nasıl emin olabilirim?

  Mentorink, akıllı eşleşme ve etkileşim algoritmalarına ek olarak, gelişimi gözlemlemek, kontrol edip gerektiğinde düzeltici aksiyon almak amacıyla akıllı ölçümleme araçlarını kullanıcılarına sunar.

  Her haftaki çalışmadan sonra, Menti, “Haftayı Bitir” butonuna basar. Bu aksiyondan sonra siteye ilk girişlerinde Mentor ve Menti o haftaya yönelik geri bildirim vermeye yönlendirilir. Verilen geri bildirimler “Performans Raporu” sayfasında detaylı olarak otomatik raporlanır.

  Dürüstçe geri bildirim verebilen ve geri bildirim almaya açık Mentor/Menti’ler hem haftalık çalışmaya hem de birbirlerine puan verirler ve bu puanların gelişimini bu sayfada Mentor/Menti ayrımı olmaksızın takip edebilirler.

 • Mentor/Menti’mle herhangi bir sorun yaşarsam veya memnun kalmazsam ne yapmalıyım?

  İlk görüşme için önerilen içerikte görebileceğin gibi, Mentorink, Mentor/Menti eşleşmesindeki uyumu çok ciddiye alır. İlk seanstan sonra, eşleşmenin sana hitap etmediğini düşünürsen veya Mentor/Menti’nle ilgili ilerleyen haftalarda başka bir sorunla karşılaşırsan bunu Mentorink sayfasındaki “Sorun Bildir” butonu ile bildirmen yeterlidir.

  Sorunu bildirmen durumunda, Mentorink’in tecrübeli danışmanları konuya müdahale edip, sorunu çözmeye çalışacak ve istemen durumunda seni başka bir eşleşmeye yönlendireceklerdir.

 • Program bittikten sonra ne oluyor?

  Başta uzun gibi görünse de 15 hafta, aslında çok hızlı geçen bir süre. 2’nin gücünden maksimum ölçüde yararlandığın ve birlikte geliştiğin bir süreç olduğunu umuyoruz. Ancak, kurulan pek çok başarılı Mentorink ilişkisinin 15 haftadan ziyade, uzun yıllar hatta ömür boyu süreceğini biliyoruz. Bu nedenle, ilk 15 haftalık programdan sonra Mentor/Menti’nle ilişkini Mentorink haricinde devam ettirmen bizi çok mutlu eder. Bunun üzerine, bir de Mentorink’e geri gelip yeni bir Mentor/Menti’yle yeni bir serüvene adım atarsan, dünyanın en mutlu Birlikte Gelişim platformu oluruz.